top of page

Біографія

 “Незабутнє враження залишається від сольних виступів цього чудового музиканта... Коли флейтист виконував концерт А. Вівальді  “Зима” з циклу “Пори року” у перекладі для флейти, то цей інструмент в руках виконавця на рівних конкурував із скрипкою; коли грав “Вокаліз” С. Рахманінова і “Фантазію” Ф. Борна на теми опери “Кармен” Ж. Бізе, флейта конкурувала з голосом вокаліста, до того ж  продемонструвала таку рухливість звуку, якою не кожний голос може бути обдарований від природи. А коли Юрій Шутко виконує прекрасну “Мелодію” з опери Х. Глюка “Орфей і Еврідіка”, слухачі після закінчення аплодують “стоячи”, і в пам’яті мимоволі зринають віршовані рядки:

                                      “Вона звучить в душі, мов голос Бога,

                                        Пробуджує весни передчуття,

                                        Чарує флейта, мов співа дитя –

                                         Апофеоз життя всього земного”

                                   Журнал “Українська культура” 11-12, 2000р.

       

 Юрій Шутко – унікальна особистість на небосхилі українського музичного мистецтва. Перший і єдиний музикант-духовик України, який не побоявся зайнятися виключно сольним концертним музикуванням, вивів флейту, як музичний інструмент, з оркестрової ями і поставив в один ряд з такими загальновизнаними інструментами, як скрипка, фортепіано чи віолончель. До нього музикант-духовик на Україні розглядався тільки як артист оркестру, не претендуючи на постійне і насичене концертне життя.

Журнал “Українська культура” 9-10, 2001 р.

 

 Шутко Юрій Іванович музичну освіту отримав у Львівській середній спеціальній музичній школі ім. С. Крушельницької, яку закінчив у 1986 році по спеціальності флейта у педагога І. Левковича. У тому ж році вступив до Литовської державної консерваторії (м. Вільнюс) в клас професора Альгірдаса Візгірди. З 1989 р. навчався в Київській державній консерваторії в класах професорів Олега Кудряшова та Володимира Антонова. В 1993 р. був прийнятий в асистентуру-стажування аспірантуру Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського (творчий керівник професор Володимир Антонов), яку закінчив у 1996 р. У цьому ж році стажувався в Міжнародному університеті музичного мистецтва у Франції за програмою ЮНЕСКО (професори Лідія Ошавкова (флейта); П’єр П’єрло (старовинна музика); Льєрко Шпіллер (камерний ансамбль); Мігель Естрелла (теорія музики). За роки навчання відвідав курси вищої виконавської майстерності славнозвісних флейтистів Андраша Адор’яна (Німеччина), Ореля Ніколе (Швейцарія), Самуеля Саулуса (Естонія), Юрія Должикова (Москва), Гліба Нікітіна (Петербург).

 

Ще під час навчання Юрій Шутко став лауреатом перших премій численних Міжнародних конкурсів, включаючи і такий престижний конкурс, як Міжнародний конкурс виконавців ім. П’єра Лантьє у Парижі, де в 1994 році завоював Гран-Прі. Сьогодні він – учасник і почесний гість більш як 30-ти престижних Міжнародних музичних фестивалів як в Україні, так і за кордоном, член журі Міжнародних конкурсів музикантів-виконавців на дерев’яних духових інструментах. Як соліст, співпрацює з усіма провідними оркестрами України. Виступав із всесвітньо відомими диригентами: Саулюсом Сондецкісом (Литва), Урсом Шнайдером, Сімоном  Камартіном (Швейцарія), Станіславом Вінярчиком (Польща), Хайнцом Прамером (Австрія), Михайлом Аркад’євим (Росія); корифеями української диригентської школи – Миколою Колессою, Юрієм Луцівим, Мирославом Скориком, Романом Кофманом; відомими українськими диригентами В. Бліновим, М. Дядюрою, В. Сіренком, І. Палкіним та іншими. Грав в ансамблях зі скрипалем Богодаром Которовичем (Україна), піаністом Миколою Суком (США).

 

Артист зробив багато записів на телебаченні та у фонд Українського радіо. Він – перший виконавець багатьох творів для флейти, як зарубіжних так і вітчизняних композиторів, написаних спеціально для нього.

 

Репертуар Юрія Шутка охоплює твори всіх стилів і жанрів для флейти соло, флейти у супроводі фортепіано або оркестру, створені композиторами світу за останні триста років. Багато транскрипцій популярної музики він зробив сам.

 

З 1993 року Юрій Шутко – соліст Національної філармонії України. Інтенсивну концертну діяльність з 1995 року поєднує з викладацькою роботою, спочатку на посаді доцента кафедри оркестрового диригування, старовинної та камерної музики Київського національного університету культури і мистецтв, а потім в Київському державному вищому музичному училищі ім. Р.М. Глієра та Київській дитячій академії мистецтв (у якій викладає до сьогодні), де очолював класи спеціальної флейти та читав особисто розроблені спеціальні курси з “Методики викладання гри на дерев’яних духових інструментах”, “Методико-виконавського аналізу педагогічного репертуару” та “Аналізу виконавських стилів”.

 

З 2005 року – доцент кафедри мистецьких технологій Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв, де викладав гру на духових інструментах і читав курс лекцій експертам-музикознавцям. З цього ж року викладає на кафедрі інструментального та оркестрового виконавства Інституту мистецтв НПУ імені М. П. Драгоманова.

За час педагогічної діяльності підготував низку лауреатів професійних Міжнародних конкурсів. Його учні гідно представляли Україну в багатьох країнах світу, грали з оркестром “Віртуози Москви” під керуванням В. Співакова в Києві та Кремлівському Палаці в Москві. Педагогічна діяльність Юрія Шутка неодноразово відзначалася грамотами, подяками та дипломами різних рівнів. Йому присвоєно кваліфікаційну категорію “Спеціаліст вищої категорії” та педагогічне звання «Викладач-методист».

 

За значний особистий внесок у розвиток культури та мистецтва України, вагомі творчі здобутки Юрію Шутку в 1998 році було присвоєно почесне звання “Заслужений артист України”, а за створення духовних цінностей та досягнення високої майстерності у професійній діяльності в 2000 році відзначено Подякою мера м. Києва. За плідну творчу та науково-педагогічну роботу в 2001 році був відзначений Подякою Закарпатської обласної ради. У цьому ж році номінований на Національну премію України імені Тараса Шевченка.

 

З 1999 року Юрій Шутко грає на єдиній в Україні золотій флейті японської фірми “SANKYO”, яка спеціалізується на випуску концертних інструментів для сольних виступів всесвітньо відомих музикантів-флейтистів і є її обличчям. В 2005 році вийшли два сольні альбоми виконавця: “Золота флейта України” та “Молитва до Орфея”, а в 2008 році новий сольний альбом “Дарунок для Марійки”, які отримали схвальні відгуки спеціалістів та преси.

 

 Критика відзначає натхненне виконання віртуозного флейтового репертуару, неперевершену майстерність та виконавську філософію гри Юрія Шутка. В його руках флейта за своїм впливом на слухачів нічим не поступається голосу, скрипці чи фортепіано. Манера його виконання яскрава, віртуозна, багата на нюанси та найрізноманітніші фарби і справляє заворожуюче враження. Разом з цим гра Юрія Шутка вражає відточеністю деталей, насиченістю звукової палітри, особливим відчуттям стилю і форми.

 

Юрій Шутко постійний гість мистецьких передач на Українському радіо та телебаченні. Автор критичних та полемічних статей в українській пресі (газети “День”, “Літературна Україна”, “Робітнича газета”, “Слово Просвіти”, “Український лідер”, “Україна молода”, “Урядовий кур’єр”; журнал “Українська культура”). Плідно займається науковою роботою беручи  участь в роботі науково-практичних конференцій, публікуючи наукові праці в фахових наукових виданнях.

У

червні 2010 року захистив кандидатську дисертацію на тему:  «Флейтове мистецтво ХХ століття в контексті української культури».

“...Флейта Юрія Шутка має особливий – мякий і сріблястий тембр, який у вправних руках Майстра набуває невимовної чарівності і залишає неповторні враження у всіх, кому доводиться чути гру музиканта".
                                          Часопис “Київ-культ” червень 2001р.
 
“Тріумфальний успіх концерту та овації, які влаштували флейтистові київські меломани, пояснюються не лише чудовою програмою концерту, а передусім – високим рівнем майстерності музиканта... Слухаючи гру Юрія Шутка, незмінно захоплюєшся зрілим, першокласним професіоналізмом у поєднанні з феноменальною віртуозністю, відчуттям форми і стилю, красою звукової палітри та глибиною виконавської філософії; а манера виконання музиканта підкорює  багатством нюансування, яскравим колоритом, точною інтонацією та дивовижним смаком”.
                                                  Газета “День” 14 червня 2001 р.
 
“Слід відзначити натхненне виконання віртуозних творів для флейти, неперевершену майстерність та виконавську філософію його гри... В руках Юрія Шутка флейта за своїм впливом на слухачів нічим не поступається іншим інструментам. Інколи здається, що її звуки стають схожими на людський голос, бо манера виконання Юрія Шутка така яскрава, віртуозна, багата на найтонкіші нюанси й найрізноманітніші фарби, що все це справляє на слухачів неповторне, заворожуюче враження”.
                                 Газета “Вечірній Київ” 22 лютого 2001 р. 
 
“Неповторне звучання флейти в руках Юрія Шутка нагадує прекрасну, хоч і сумну історію кохання Орфея і Еврідіки.”
                                   Газета “Вечірній Київ”19 квітня 1997 р.
 
“Юрій Шутко – чудовий музикант, в руках якого флейта стає схожою на людський голос”.
                     Часопис “Театрально-концертний Київ” 1998 р.
 
“У його руках флейта за своїм впливом на слухачів ні в чому не поступається голосу скрипки або грі на фортепіано”.
                                                 Газета “День” 14 червня 2001 р.
 
“Юрій Шутко виконав сюїту сі-мінор Й.С. Баха. Нагородою артистові стали овації переповненого вщерть залу".
                                      Газета “Хрещатик” 22 травня 2002 р.
 
“Юрій Шутко – флейтист ласкою Божою”.
                              Журнал “Українська культура” 11-12 2000 р.
 
"Таким мягко-серебристым тембром не владеет ни один другой музыкант Восточной Европы".
                                           Газета "Коммерсант" 24 мая 2007 г.
 
"У руках майстра Юрія Шутка інструмент оживає і заворожує своїм звучанням. А дехто з відвідувачів переконує - цей звук може зцілювати".
                            "Подробиці - канал Інтер" 25 лютого 2013 р.
 
"Юрий Шутко, играя, словно золотыми нитями с бисером вышивал по воздушному шелку нереальной красоты шедевр".
       "ВВС" 19 марта 2013 г.

 

 

 

                                                   

bottom of page